Rola elementów odblaskowych w utrzymaniu bezpieczeństwa pracowników

Dodano:
Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa w pracy ma odzież odblaskowa?

Odzież roboczą zalicza się do środków ochrony osobistej pracowników. Jej dobór zależy od specyfiki działalności oraz warunków panujących w miejscach pracy. W niektórych branżach przepisy BHP wskazują na konieczność noszenia odzieży ostrzegawczej. Do takiej zalicza się ubrania, które są wyposażone w elementy odblaskowe odbijające światło. Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników ma noszenie ubrań ostrzegawczych oraz kiedy jest to konieczne? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.

​ODZIEŻ OSTRZEGAWCZA A BEZPIECZEŃSTWO PRACOWNIKÓW

​Pracownicy, którzy noszą odzież ostrzegawczą, taką jak np. kurtki, kamizelki ostrzegawcze czy buty z elementami odblaskowymi przede wszystkim są lepiej widoczni podczas pracy. Mowa tu zarówno o pracy wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Dzięki elementom odblaskowym łatwiej ich zauważyć w ciągu dnia np. przy słabym oświetleniu, ale i także po zmroku. Odzież ostrzegawcza ułatwia ich zlokalizowanie oraz poprawia bezpieczeństwo poruszania się w trudnych warunkach lub w ciemnościach.  W ten sposób pracownicy mogą poczuć się bezpieczniej i pewniej, ale co równie ważne, nie stwarzają zagrożenia dla innych. Dzięki zastosowaniu odzieży z elementami odblaskowymi można zatem istotnie zmniejszyć ryzyko wypadków przy pracy.

​KIEDY KONIECZNE JEST NOSZENIE ODZIEŻY Z ELEMENTAMI ODBLASKOWYMI?

Obowiązek noszenia odzieży ostrzegawczej regulują przepisy BHP. Dotyczy on pracy w warunkach o utrudnionej widoczności, która może wynikać np. z nieodpowiedniego oświetlenia, złych warunków atmosferycznych lub zmroku. Poza tym konieczność ta obejmuje też pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki w miejscach o dużym natężeniu ruchu. W tym przypadku mowa nie tylko o zaburzonej widoczności, ale także zagrożeniach wynikających z ruchu innych ludzi lub pojazdów mechanicznych. Do noszenia odzieży z elementami odblaskowymi najczęściej zobowiązani są pracownicy fizyczni zatrudnieni m.in.:

- na placach budowy,

- przy budowie i remontach dróg,

- przy budowie lub modernizacji torów kolejowych,

- w magazynach i centrach logistycznych,

- w leśnictwie.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło