Jak powinny być ubrane osoby mające kontakt z chemikaliami?

Dodano:
Ochrona przed szkodliwymi substancjami chemicznymi

Szkodliwe substancje chemiczne, z którymi możemy się zetknąć na naszym stanowisku pracy, to różnorodne gazy, aerozole w postaci pary, dymu lub kurzu; oraz ciecze i ciała stałe. Jakiego rodzaju to substancje? 

Mogą to być kwasy i zasady nieorganiczne (kwas solny, kwas siarkowy, zasada sodowa), oleje (zwierzęce, roślinne, mineralne), środki ochrony roślin, farby i lakiery, czy rozpuszczalniki. Wszystkie te substancje mogą działać bardzo szkodliwie i toksycznie na skórę, a nawet prowadzić do śmierci. Dlatego niezbędna jest odpowiednia ochrona przed substancjami chemicznymi, która konieczna jest do użycia w przypadku katastrof i awarii chemicznych, w przemyśle chemicznym, ale także farmaceutycznym, czy spożywczym. Dobór odpowiedniej odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi jest zależny od rodzaju substancji oraz jej stężenia.

PODZIAŁ ODZIEŻY CHRONIĄCEJ PRZED SUBSTANCJAMI CHEMICZNYMI

Jak więc powinna być ubrana osoba, która ma kontakt w pracy z substancjami chemicznymi niebezpiecznymi dla jej zdrowia i życia? Ubrania ochronne można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na odzież:

- ochraniającą poszczególne części ciała (ochrona tułowia, rąk, nóg poprzez specjalistyczne kombinezony, kurtki, bluzy, spodnie, rękawy, kaptury bez dopływu powietrza);

- ochraniającą przed różnorodnymi substancjami (odzież chroniącą przed strumieniem cieczy, opryskaniem cieczy, spadającymi kroplami, mokrą powierzchnią, rozpylonym pyłem). Ubrania są dostosowane również do stanu natężenia substancji chemicznej, z którą styka się pracownik, oraz jej stanu skupienia. Odzież ochronną przed chemikaliami dzieli się również ze względu na czas, w którym chroni ona przed szkodliwą substancją (odzież przeznaczona do długotrwałego, krótkotrwałego lub jednorazowego użytku). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej spełnione są wymagane przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracowników.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło