Elementy stroju elektryka

Dodano:
Jakie są najistotniejsze elementy stroju elektryka?

Zawód elektryka wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi do wykonywania napraw i montażu instalacji elektrycznych. Równie ważnym elementem wyposażenia profesjonalnego elektryka jest jego strój roboczy. Pracy z przewodami pod napięciem musi bowiem towarzyszyć odpowiednia ochrona przed sytuacjami takimi jak poparzenie czy porażenie. Do zabezpieczenia elektryka przed tego rodzaju wypadkami przyczynia się właśnie odzież robocza wraz z obuwiem ochronnym.

PODSTAWOWE ELEMENTY

Żeby odzież robocza elektryka spełniała swoje zadanie, musi być ona przystosowana do określonych warunków pracy. Wszystkie elementy stroju powinny być elektroizolacyjne i nie mogą dopuszczać do przepływu prądu. Co dokładnie składa się na kompletny ubiór elektryka? Przede wszystkim rękawice. Jako że wszystkie operacje związane z naprawą bądź montażem instalacji elektrycznych przeprowadza się przy pomocy rąk, rękawice są kluczowym elementem stroju elektryka. Bez nich manipulowanie przewodami byłoby bardzo niebezpieczne. Żeby rękawice charakteryzowały się dobrym stopniem izolacji, powinny być wykonane z materiałów w rodzaju gumy, nitrylu czy poliuretanu. Ogółem rzecz biorąc z takich, które nie przewodzą prądu.

Jeżeli elektryk pracuje na wysokościach lub na budowie, na której istnieje ryzyko zlecenia ciężkich przedmiotów, powinien on być wyposażony w kask. Niezbędnym elementem stroju elektryka jest także obuwie robocze. Jakimi cechami musi się ono charakteryzować? Przede wszystkim antypoślizgową, solidną podeszwą. Żeby znajdująca się w bucie stopa była stabilna, obuwie nie może być też za luźne. Dobrze również, by było nieprzemakalne.

Choć rękawice, kask i buty to absolutna podstawa, nie są to jednak jedyne elementy stroju elektryka. Z wymaganiami BHP musi być zgodne całe ubranie. Tak więc takie elementy jak bluza czy spodnie również powinny być wykonane z materiałów izolacyjnych. Ponadto dobrze jest, by odzież była dopasowana do ciała tak jak buty do stóp. Dobre ubrania robocze posiadają także wzmocnienia, które chronią szczególnie narażone na otarcia miejsca, takie jak łokcie czy kolana.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło