Jak chronić głowę na placu budowy?

Dodano:
Dlaczego na budowie obowiązują kaski? - BHP Partner

Plac budowy to miejsce, gdzie musimy przestrzegać szeregu przepisów BHP, które mają na celu zapewnić nam ochronę przed nieszczęśliwym wypadkiem. Do środków ochrony osobistej, niezbędnych na placu budowy zalicza się nie tylko kamizelki odblaskowe, ale przede wszystkim kaski ochronne. W kaski ochronne musi zaopatrzyć nas pracodawca wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko doznania urazy głowy? Dziś przyjrzymy się bliżej kaskom na budowie, spróbujemy dowiedzieć się jak je dobrać, aby właściwie spełniały swą funkcję.

PO CO W OGÓLE KASKI OCHRONNE BHP?

Kaski ochronne muszą używać na budowie nie tylko pracownicy firm biorących czynny udział w budowie, realizacji inwestycji rozbiórkowych czy też innych prac budowlanych, to również konieczny ekwipunek pojawiających się na placu budowy gości, a także:

- Pracowników w górnictwie,

- Magazynach,

- Turystyce (zamknięte kopalnie, jaskinie etc.)

​JAK DOBRAĆ KASK OCHRONNY?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego właściwy rozmiar. Kask budowlany nie może być ani za duży, ani za mały. Musi być wygodny i trzymać się stabilnie na głowie, pod dopasowaniu go odpowiednimi dociągami, tak aby głowa była maksymalnie chroniona przed ewentualnym uszkodzenie.

Drugą ważną sprawą, jaką należy sprawdzić przed ostatecznym wyborem rodzaju kasku ochronnego to jego budowa. Kaski BHP muszą spełniać określone normy i certyfikaty bezpieczeństwa jak, chociażby norma EN-397. Jego budowa musi uwzględniać charakter robót budowlanych. Dobry kask ochronny będzie miał złożoną strukturę, budowę, która będzie absorbować wszelkie drgania, a otwory w konstrukcji zapewnią odpowiednią wentylację głowy.

CZY NA BUDOWIE WYSTĘPUJE JEDEN RODZAJ KASKU?

W przypadku kasków na plac budowy, czy do innego miejsca, w którym grozi nam utrata ochrony zdrowia, wymaga się używać różnego rodzaju kolorów

- Kask ochronny żółty – podstawowy rodzaj kasku idealny dla „zwykłych” pracowników fizycznych.

- Kask ochronny pomarańczowy – kolor zarezerwowany dla geodetów,

- Kask ochronny biały – przyjęto rozgraniczenie, że ten kolor kasku dotyczy osób z inżynierskim wykształceniem budowlanym, a    także dla inspektora nadzoru budowlanego, kierownika budowy i inżynierów pomocniczych, inżynierów ochrony środowiska.

- Kask ochronny czerwony – spotykany u praktykantów na placu budowy oraz gości.

- Kask ochronny czarny – najrzadziej spotykany i bardzo charakterystyczny. I zarezerwowany dla jest architekta.

- Kask ochronny niebieski – przeznaczony dla elektryków na placu budowy, a także operatorów maszyn budowlanych i pracowników wysokościowych.

- Kask ochronny zielony – zarezerwowany dla osób dbających na placu budowy o BHP.

​CZY WARTO KUPOWAĆ KASKI Z WYPOSAŻENIEM DODATKOWYM?

Szukając właściwego dla siebie kasku ochronnego, warto rozejrzeć się za modelami, które mają możliwość zamontowania różnych dodatków zabezpieczających jak:

- Słuchawki, mogą być również wyposażone w system łączności,

- Okulary ochronne,

- Przyłbice – między innymi niezbędne dla takich grup zawodowych jak spawacze, leśnicy, kosiarze.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło