Jakie są różnice między odzieżą roboczą a ochronną?

Dodano:
Co różni odzież ochronną od roboczej? - BHP Partner

Stosowanie odzieży ochronnej podobnie jak używanie odzieży roboczej to nie widzimisię pracownika, a przepis BHP, którego przestrzegania wymaga od nas pracodawca w ramach zapewnienia nam bezpiecznych warunków pracy.

Niekiedy stosujemy te pojęcia wymiennie, zacierają się nam różnice pomiędzy odzieżą roboczą a odzieżą ochronną, wszak jest to ubranie, które nosimy w pracy. Chcielibyśmy pomóc wam zapamiętać, co jest czym i nauczyć poprawnego stosowania tych pojęć, co z pewnością pomoże uniknąć nieporozumień przy, chociażby zakupie danego typu odzieży.

CZYM ZATEM JEST ODZIEŻ ROBOCZA?

Odzież ochronna to odzież, której celem jest zabezpieczenie własnego ubrania pracowników przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. Nie musi być ona certyfikowana, bardzo często używana jest do celów reklamowych, poprzez znakowanie daną marką. Zalicza się do niej fartuchy, mundury, kombinezony itp. Odzież robocza występuje w różnych wariantach, dostosowanych do specyfiki branży, czy też warunków pogodowych. Do ich produkcji mogą być używane wysokiej jakości tkaniny bawełniane, czy też dzianiny łączące różne gatunki materiałów naturalnych ze sztucznymi, takimi jak poliester czy też poliamid, flanelę, polar, płótno, ortalion. Nie każdy wie, a warto to wiedzieć, celem usprawnienia poszukiwań danego rodzaju odzieży, który potrzebujemy użyć, że do odzieży roboczej można zaliczyć ubrania jednorazowe wykonane z poliprepylenu.

​CO NALEŻY ROZUMIEĆ PRZEZ POJĘCIE ODZIEŻY OCHRONNEJ?

Odzież robocza ma nas głównie ochronić przed różnymi niebezpieczeństwami zagrażającymi naszemu zdrowiu czy też życiu. Przede wszystkim ma za zadanie chronić pracownika przed różnymi niebezpieczeństwami, jakie zagrażają mu w miejscu pracy.

W pracy może zagrażać nam wiele niebezpieczeństw takich, jak niebezpieczne dla zdrowia substancje, hałas, gazy, ogień, wilgoć, czy inne niebezpieczne materiały spotykane w miejscu pracy. Korzystanie z odzieży ochronnej pozwala uniknąć problemów ze zdrowiem, dlatego podlega ona ścisłym procedurom kontrolnym na etapie produkcji i koniecznie musi być certyfikowana.

Jeśli mielibyśmy podzielić odzież ochronną ze względu na rodzaj zagrożenia, przeciwko którym nas ochraniają, wyróżnić należałoby:

- odzież niepalną,

- odzież kwasoodporną,

- odzież antyelektrostatyczna,

- odzież wodoodporna,

- odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi,

- odzież chroniąca przed zimnem,

- odzież ostrzegawczą,

- ochraniacze konkretnych części ciała (np. głowę, oczy, słuch, stopy itp.).

W przeciwieństwie do odzieży roboczej odzież ochronna musi być ściśle dopasowana do pracownika tak, aby nie krępować mu ruchów i ochraniać idealnie te strefy ciała, które wymagają ochrony. O ile praca w odzieży roboczej może zostać wykonana w innym rodzaju ubrania, o tyle pracowanie bez odzieży ochronnej jest niebezpieczne, czasami wręcz niemożliwe do wykonania. Praca bez odzieży ochronnej wiązać by się mogła z utratą zdrowia lub życia.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło