Na jakie zagrożenia narażony jest spawacz podczas pracy?

Dodano:
Co może być źródłem zagrożeń dla spawacza podczas pracy?

Nieważne, czy spędza się długie godziny przed monitorem, czy też pracuje na budowie – w każdej profesji bezpieczeństwo pracy jest najważniejsze. Są jednak zawody, które wymagają stosowania się do szczególnych zasad ostrożności. Wówczas duże znaczenie dla zdrowia i życia pracowników ma noszenie odzieży przystosowanej do pracy w określonych warunkach, odpowiedniego obuwia, a także kasków i okularów ochronnych. Jednym z takich zawodów jest zawód spawacza. Specjalistyczną ochronną odzież spawalniczą w Poznaniu oferuje nasza firma BHP Partner. Dlaczego noszenie takiej odzieży jest ważne oraz na jakie zagrożenia podczas pracy jest narażony spawacz? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.

JAKIE ZAGROŻENIA WIĄŻĄ SIĘ Z WYKONYWANIEM ZAWODU SPAWACZA?

Źródeł zagrożeń podczas spawania może być wiele. Wszystko zależy od tego, z jakich narzędzi oraz technologii korzysta dany fachowiec. Spawać można elektrycznie, gazowo oraz przy wykorzystaniu łuku elektrycznego lub tlenu. Największym zagrożeniem dla zdrowia spawacza są zanieczyszczenia pyłowe oraz gazowe, które występują podczas cięcia lub spawania materiałów. Tzw. dym spawalniczy jest toksyczny i może być przyczyną wielu chorób. Krótkotrwały kontakt z nim może wywoływać podrażnienia błon śluzowych, infekcje gardła czy bóle głowy, z kolei długotrwała ekspozycja na jego oddziaływanie może prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc, w tym astmy czy pylicy.

W zależności od zawartości szkodliwych związków dym spawalniczy może być także przyczyną chorób nerek oraz układu nerwowego. W przypadku spawania łukiem elektrycznym zagrożeniem dla spawacza są też gorące odpryski metali, które mogą prowadzić do poparzeń. Niekorzystny wpływ na zdrowie ma także emitowane podczas spawania z wykorzystaniem łuku promieniowanie ultrafioletowe. Skutkiem nadmiernej ekspozycji na nie mogą być nowotwory, w tym szczególnie nowotwory skóry, dlatego obowiązkiem spawacza jest noszenie okularów i odzieży ochronnej. Podczas spawania elektrycznego przy użyciu niesprawnego sprzętu może dojść z kolei do porażenia prądem, natomiast zagrożeniem przy spawaniu gazowym jest ryzyko pożaru.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło