W jakich zawodach niezbędne są maski ochronne?

Dodano:
W jakich zawodach niezbędne jest zakładanie masek ochronnych?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że maseczki ochronne stały się częścią naszej codzienności. Dokładny sposób ich zastosowania zależy oczywiście od aktualnie obowiązujących obostrzeń, niemniej jednak od wybuchu pandemii nie przestajemy z nich korzystać. Zakładamy je w sklepach, w punktach usługowych, w urzędach. I to nie tylko jako klienci i interesanci, lecz również jako pracownicy.

COVID-19 sprawił, że maseczki ochronne zaczęły być niezbędne w zawodach, których nie podejrzewalibyśmy o jakikolwiek związek ze środkami szczególnego bezpieczeństwa. Na dobrą sprawę w dobie powszechnego obowiązywania maseczek ochronnych nie ma zawodu, który nie wiązałby się ich wykorzystywaniem. Trzeba jednak powiedzieć, że zanim nastały szczególne warunki spowodowane wybuchem pandemii koronawirusa, maseczki ochronne stosowano już w pewnych obszarach pracy. Ich wykorzystanie nie jest więc niczym nowym. Teraz obowiązuje jednak na większą skalę.

MASECZKA CHIRURGICZNA A SŁUŻBA ZDROWIA

​Niezależnie od tego, czy panuje pandemia, czy nie, maseczki nosi się, chociażby w służbie zdrowia. Przyjmują tam one postać maseczek chirurgicznych, które wykorzystuje się między innymi w trakcie przeprowadzania operacji. Ich cel jest bardzo prosty. Z jednej strony zapobiegają one przedostawaniu się szkodliwych drobnoustrojów z organizmu pacjenta (operowanego) do organizmu lekarza (chirurga), a z drugiej strony mają na celu chronić poddawaną zabiegowi osobę przed substancjami, jakie mogłyby się wydostawać z ciała medyka – ta ostatnia sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w przypadku operacji dokonywanych na otwartym organizmie. Maseczkę nosi się na ustach i na nosie właśnie dlatego, że chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, czyli za pomocą śliny i wydzieliny z nosa. Choć obecnie maseczki chirurgiczne kupowane są przez zwykłe osoby w celu ochrony przed koronawirusem, po pandemii ich głównymi użytkownikami na powrót staną się lekarze i pielęgniarki.

​BRANŻA BUDOWLANA I PRZEMYSŁ

Bez masek ochronnych nie sposób byłoby się obyć także na budowie. Podczas powstawania nowego budynku czy remontu starego wytwarza się dużo pyłów, których przedostanie się do dróg oddechowych, byłoby dość niebezpieczne. Dlatego też robotnicy pracujący na budowie muszą dysponować odpowiednią ochroną w postaci masek przeciwpyłowych. Akcesoria te są częściami całego stroju roboczego, który stanowią także odpowiednie buty, spodnie czy rękawice. Dopiero takie wyposażenie pozwala przeprowadzać w bezpieczny i efektywny sposób prace budowlane. Zagwarantowanie stroju roboczego wraz z maską przeciwpyłową jest obowiązkiem każdego pracodawcy.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku pracowników różnego rodzaju zakładów przemysłowych. Szczególnie ważne jest to tam, gdzie dochodzi do kontaktu z niebezpiecznymi chemikaliami i ich oparami. Aby nie wnikały one do organizmów pracowników, osoby zatrudnione w konkretnych zakładach przemysłowych muszą nosić maski ochronne. Specjalne zabezpieczenie jest też konieczne w przypadku spawania. W trakcie tego procesu dochodzi do wydzielania się trujących oparów ze stopów aluminium oraz powłok cynkowych. Dlatego każdy, kto przeprowadza spawanie bądź jest obecny w pobliżu czynności związanych z tym procesem, musi mieć nałożone odpowiednie zabezpieczenie nie tylko na oczy, ale także na usta i nos. Generalnie rzecz biorąc – na całą twarz.

Jak widać, liczba zajęć, które wiążą się z wykorzystaniem masek ochronnych, jest dość spora. Elementy te są więc ważne nie tylko w trakcie pandemii, lecz także w nieco zwyklejszych i normalniejszych okolicznościach. Zapewniają one bowiem odpowiedni poziom ochrony podczas pracy w mniej lub bardziej niebezpiecznych warunkach.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło